Bitcoin u brokera Plus500 – návod jak obchodovat kryptoměny

Bitcoin funguje od roku 2009, ale až v posledních letech se dostává do povědomí široké veřejnosti. Zájem ovšem nevzbuzují ani tak samotné výhody Bitcoinu, jako spíše jeho rostoucí hodnota. Právě díky rostoucí hodnotě a častým cenovým výkyvům se Bitcoin stává velmi populární také mezi obchodníky. A to jak na dlouhodobé investice, tak na krátké intradenní obchodování.

Proč obchodovat Bitcoin jako CFD

U brokera Plus500 můžete obchodovat CFD kontrakty měn, akcií, burzovních indexů a od roku 2017 také CFD kontrakty populárních kryptoměn včetně Bitcoinu. Při obchodování CFD nekupujete skutečné Bitcoiny, ale uzavíráte s brokerem smlouvu o vyplacení cenového rozdílu. Jinými slovy vsázíte na to, zda cena Bitcoinu bude růst nebo klesat. Po ukončení transakce ale získáte/ztratíte tolik, kolik byste získali/ztratili při nákupu a prodeji skutečného Bitcoinu.

Obchodování Bitcoinu přes CFD má oproti klasickému obchodování na burze mnoho výhod. Jednou z nich je například finanční páka, která umožňuje vydělávat i při nepatrné změně kurzu. Hlavní výhodou je ale to, že můžete vydělávat nejen, když cena bitcoinu roste, ale také když klesá. Důležité je pouze správně odhadnout budoucí trend. Mnoho lidí upřednostňuje CFD také kvůli tomu, že nemusí řešit ukládání Bitcoinů na virtuální peněžence.

Obchodovat Bitcoin u Plus500   
76.4% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze

Obchodování CFD kontraktů má ovšem i své nevýhody. Pokud například otevřete obchodní pozici a necháte ji otevřenou více dní, tak za každý den zaplatíte malý poplatek za převedení obchodní pozice do dalšího dne. I proto se CFD využívá spíše pro krátké transakce v rámci jednoho dne, zatímco pro dlouhodobé držení Bitcoinu se využívá klasický nákup na burze.

Bitcoin na platformě Plus500
Bitcoin na platformě Plus500

Jak obchodovat Bitcoin u Plus500

Obchodování BTC u Plus500 je skutečně jednoduché. Po spuštění obchodní platformy stačí otevřít záložku Obchod a v seznamu dostupných kryptoměn vyhledat Bitcoin. Kliknutím na řádek Bitcoin se vám na pravém okraji platformy otevře panel transakce. Nyní máte na výběr ze dvou možností: Pokud očekáváte pokles ceny BTC, tak zvolte možnost Prodat. Pokud si myslíte, že cena BTC poroste, tak zvolte možnost Koupit.

Obchodovat Bitcoin u Plus500   
76.4% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze

V následujícím kroku si musíte zvolit velikost transakce (Částka). V tuto chvíli už můžete nákup potvrdit, ale ještě předtím byste měli aktivovat automatické obchodní příkazy. Automatické příkazy ukončí transakci místo vás, takže nemusíte u počítače neustále sedět. Stačí nastavit, při jakém kurzu se má transakce ukončit. Příkaz „Zavřít při zisku“ ukončí úspěšnou transakci v případě, že dosáhnete požadovaného zisku. Příkaz „Zavřít při ztrátě“ ukončí naopak neúspěšnou transakci, pokud ztráta dosáhne maximální přípustné hodnoty, kterou si sami zvolíte.

Finanční páka a minimální transakce

Při obchodování CFD se využívá finanční páka. U brokera PLUS500 je maximální pákový efekt omezen na 1:30. S využitím páky 1:30 tedy ovládáte obchodní pozice o třicetkrát větším objemu. V praxi to znamená, že zisky i ztráty jsou třicetkrát vyšší, než jaké by byli bez použití finanční páky.

Poplatky u Plus500

Při obchodování Bitcoinu se platí jednorázový poplatek v podobě spreadu (rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou). Cena pro nákup je totiž vždy o trochu vyšší, než je ve stejný okamžik prodejní cena. Abyste tedy na transakci vydělali, tak musí cena překonat nejprve spread. Plus500 má u Bitcoinu spread přibližně 0,7 %. Bude-li tedy reálná cena BTC 10 tisíc USD, tak při nákupu budete platit 10,035 USD a při prodeji dostanete 9,965 USD (rozdíl 70 USD).

Dále se platí tzv. Premium poplatek za převedení obchodní pozice do dalšího dne. Tento poplatek se platí u obchodních pozic, které neuzavřete před koncem obchodního dne (23:00). Velikost spreadů a prémiových poplatků pro Bitcoin najdete na platformě v záložce Info.

Vklady i výběry jsou Plus500 bez poplatku
Vklady i výběry jsou Plus500 bez poplatku

Další kryptoměny na platformě brokera

Kromě Bitcoinu můžete na platformě Plus500 obchodovat také Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash, IOTA a Ripple. Kryptoměny se obchodují v páru s americkým dolarem, ale Ethereum lze obchodovat také v páru s Bitcoinem. To znamená, že kurz Etherea se nebude zobrazovat v USD, ale v BTC.

Pro CFD kryptoměn platí trochu jiné podmínky, než pro klasické měny, akcie či komodity. Důvodem je nestabilní a výrazně se měnící cena kryptoměn (tzv. vysoká volatilita). Proto je například omezena finanční páka.

Obchodovat kryptoměny u Plus500   
76.4% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze

Obchodování BTC: Plus500 versus konkurenční brokeři

Nabídka kryptoměn na platformě Plus500 nepatří sice k nejširším, ale pro obchodování Bitcoinu je broker Plus500 jedním z nejvýhodnějších. Broker například jako jeden z mála umožňuje využívání finanční páky a obchodování v CZK. Výhodou je také minimální transakce kolem 20 dolarů. Jinde totiž potřebujete k otevření obchodní pozice i pětkrát více. V neposlední řadě má Plus500 také nízké spready, takže klienti platí nižší poplatky než u konkurence.

Společnost Finanční páka pro BTC Minimální transakce* Počet dostupných kryptoměn Vedení účtu v CZK
Plus500 Ano 6 Ano
IQ Option Ne 1 USD 15 Ne
Markets.com Ne 90 USD (0,01 BTC) 1 Ano
eToro Ne 25 USD 9 Ne
XM.com Ne 90 USD (0,01 BTC) 5 Ne

Srovnání pro březen 2018

76.4% účtů retailových investorů při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem přichází o peníze. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit riskovat vysoké riziko ztráty peněz.

Napsat komentář